reklama

V Thajsku je lacno, ale nie pre každého

Pred nedávnom som narazila na online diskusiu o tom, ako je Thajsko drahé a že informácie o lacnej dovolenke v rôznych cestovateľských blogoch sú nepravdivé.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Ušetriť v Thajsku sa ale naozaj dá, aj keď v súčasnosti je Thajsko číslo jeden v rebríčku exotických destinácii a ceny služieb rastú geometrickým radom so zväčšujúcim sa počtom návštevníkom. Ako teda ušetriť v Thajsku, a pritom si dopriať všetko, čo sa na dovolenke patrí?

Lacné ubytovanie v Thajsku

 

Ako nájsť lacné ubytovanie v Thajsku z pohodlia domova

Ak preferujete mať zabezpečené ubytovanie už pred odchodom, veľa ponúk nájdete na stránkach Agoda (najviac populárna v Ázii) alebo Booking. Aj v Thajsku je rozšírená známa služba Airbnb a veľakrát sa tam objavia veľmi dobré ponuky. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Naozaj odporúčam zarezervovať si ubytovanie, pokiaľ plánujete bývať v populárnych turistických oblastiach počas hlavnej sezóny, aspoň na prvú noc vášho pobytu. Už len preto, že hľadať ubytovanie po niekoľko hodinovom lete nechcete. A už vôbec nie s batožinou. V čase čínskeho Nového roka a v čase Songranu odporúčam rezerváciu na celý pobyt, keďže v tom čase súperíte nie len s turistami z celého sveta, ale vo veľkom dovolenkujú aj domáci obyvatelia. Prevádzkovatelia hotelov využívajú fakt, že sú plne obsadení a na mieste pýtajú viac za poslednú voľnú izbu. V týchto obdobiach je lepšie bookovať dopredu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Lacné ubytovanie až na mieste

Ak plánujete riešiť ubytovanie až na mieste, čo je úplne v poriadku mimo vyššie uvedené dátumy, s trochou námahy vás to môže vyjsť lacnejšie. Cenu ubytovania v Thajsku môžete zjednať priamo na mieste. Osobne sa stále opýtam na cenu pre jednu osobu/pár na noc. Ak cestujem s partiou, opýtam sa následne aká je cena ak vezmeme 2,3,4 (koľko vás je? :)) izby či postele, alebo ak cestujem sama či s partnerom a potrebujem len jednu izbu opýtam sa na cenu za 2,3,4 atď noci. Takéto zjednávanie je neagresívne a zvládnu to aj hanblivejší, a hlavne, funguje takmer v každom prípade.

Ceny za ubytovanie v Thajsku sú nepochopiteľne lacnejšie (alebo rovnako drahé) za súkromnú izbu s manželskou posteľou, poprípade dvoma oddelenými posteľami ako za 2 postele v hosteli, kde izby zdieľate s inými cestovateľmi. Ak teda chcete ušetriť v Thajsku na ubytovaní, nájdite si parťáka na cesty :)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak ste v Thajsku na krátkej dovolenke, určite nechcete stráviť hodiny hľadaním lacného ubytovania na mieste. Zlatá stredná cesta medzi šetrením peňazí a času je obhliadnuť si lacné ubytovanie na internete bez rezervácie a následne sa dostaviť na miesto osobne.

Ako sa v Thajsku stravovať lacno

V prvom rade zabudnite na to, na čo ste zvyknutí doma. V Thajsku sú veľké dane na importovaný tovar zo západného sveta, a tak to, čo kúpite bežne doma za pár drobných, v Thajsku stojí aj dvojnásobne viac.

Ak plánujete dlhodobú návštevu Thajska a plánujete si variť, poobhliadajte sa po Big C a Makro supermarkete. Ak vo vašom okolí žiadne supermakety nie sú, čo sa vzťahuje hlavne na ostrovy, zistite si, kde sa nachádzajú miestne trhy. Pre porovnanie, za cenu cibule z ‘luxusného’ supermarketu Rimping nakúpite v Chiang Mai zeleninu na týždeň z obyčajného stánku na ulici.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
(zdroj: Veronika El Mundo)

Ste na dovolenke a nechcete stáť za sporákom? Aj v reštauráciách sa dá najesť lacno. Ak ste v hlavných turistických miestach ako Krabi alebo Phuket, zájdite do bočných uličiek a vyhnite sa hlavným uliciam či reštauráciám na pláži. Jedzte tam, kde vidíte domácich a nie turistov. Reštaurácia má len plastové stoličky? Výborne! Reštaurácia nemá ani strechu? Ešte lepšie.

Lacné pitie v Thajsku

V horúcom Thajsku toho človek vypije viac ako je pre nás bežné a väčšina ľudí si myslí, že ušetriť v Thajsku na vode sa nedá. Dá, ak poznáte pár tajomstiev a tak cenu za vodu zrazíte minimálne na polovicu. Majte na pamäti, že v Thajsku je voda nepitná. To znamená, že ju nepijú ani domáci. Ako je potom možné, že domácich nevidno v supermarketoch s baleniami minerálok? Domáci si vodu na pitie dopĺňajú v automatoch (o veľkosti bankomatu), ktoré bežne nájdete na uliciach. Za 1 baht si tak načapujete liter vody, ktorú môžete smelo piť. Poobzerajte sa tiež po hoteli, či na recepcii nenájdete automat na vodu pre hostí. Väčšina hotelov vám ponúkne fľašu balenej vody zdarma, ktorú si potom len doplníte. Nepohrdnite tiež vodou ponúknutou v reštaurácii, z tej istej vody je vyrobený aj ľad vo vašej margarite, takže neriskujete vôbec nič. Pohár vody vám buď prinesú k jedlu, poprípade sa poobzerajte po stolíku s kaďou a pohármi. Voda je v tomto prípade zdarma.

Obrázok blogu
(zdroj: Veronika El Mundo)

Ak máte chuť na niečo viac percentné ako voda, znova upozorním, že importované značky sú oveľa drahšie ako u nás. Ceny sa zvyknú zvýšiť, ak si objednávate pitie na pláži. S najväčšou pravdepodobnosťou v okruhu 200 metrov nájdete 7eleven supermarket, kde si to pivo kúpite za polovicu a tak odbehnúť z pláže môžete kľudne aj na viackrát. Predsa len ste si objednali na pláži a čašníkovi trvá dlho vám váš drink priniesť? To preto, že vaše pitie práve kupuje v spomenutom supermarkete :)

Žúrujte ako domáci. Ak ste sa vybrali do baru, objednajte si thajský rum Sangsom alebo thajskú whisky Hong Thong. Rozdiel v cene v porovnaní so známymi značkami určite pocíte. (A nie, za 10 mesiacov v Thajsku nepoznám nikoho, kto by z toho oslepol :))

Doprava

Ak plánujete toho vidieť čo najviac, určite sa oplatí prenajať si motocykel, radšej ako platiť za drahé tuk-tuky či taxíky. Ak beriete taxík z letiska, prihovorte sa ostatným turistom a ak máte spoločnú cestu, cenu za taxík si rozdelíte. Viac o doprave a pár ďalších faktov z Thajska nájdete v tomto článku v sekcii doprava.

5 za cenu jedneho.
5 za cenu jedneho. (zdroj: Veronika El Mundo)

Výber peňazí z bankomatov v Thajsku

Thajsko je veľmi bezpečná krajina, a preto sa nemusíte báť priniesť so sebou väčší obnos peňazí z domu. Ak ste svoje výdavky predsa len neodhadli, alebo cestujete dlhodobo, z bankomatov vyberajte väčšie sumy, pretože pri každom výbere platíte poplatky nie len vašej banke, ale aj 200 bahtov necháte thajským bankám. Ak chcete ušetriť v Thajsku na výberoch hotovosti, bezpoplatkovo to umožňuje iba Citybank.

Ako na lacné letenky do Thajska nájdete v plnej verzii

Lacno do Thajska mimo sezónu

Od leteniek, cez ubytovanie až po ceny za turistické aktivity. Všetko je lacnejšie mimo sezónu. Aj keď je väčšia pravdepodobnosť zrážok v tomto období, realita je, že vám pravdepodobne bude pršať len k večeru, a tak ten, kto si aktivity naplánuje z rána, si dovolenku užije. Koniec koncov, v hlavnej sezóne začiatkom roka 2017 pršalo v Thajsku viac než cez monzúny. Počasie je teda stále risk. Menšia pravdepodobnosť zrážok, napríklad v septembri, je na ostrovoch Ko Tao, Ko Pha Ngan, Ko Samui.

Obrázok blogu
(zdroj: Veronika El Mundo)

 

 

Vynechajte sprievodcov a cestovné agentúry

Takmer všetko (s výnimkou návštevy neobývaných ostrovov či potápania) sa dá pozrieť na vlastnú päsť. Stačí dobrý navigačný systém a prenajať si motocykel. Väčšina ľudí hovorí v Thajsku anglicky a určite sa vám podarí stretnúť veľa cestovateľov ochotných poradiť a pomôcť zorientovať sa. Ak máte problémy s anglickým jazykom, skúste sa dohodnúť so Slovákmi a Čechmi, ktorí cestujú do Thajska v rovnakom čase. Skontaktovať sa s nimi môžete na facebookových stránkach Česi a Slováci v Thajsku alebo Cestovánispolucestováni, cestovatelská seznamka. Ak sa chcete dostať z pobrežia na ostrov, nekupujte si lístky v agentúre, ale vyberte sa priamo k mólu. Ste v Chiang Mai a chcete vidieť Biely Chrám v Chiang Rai? Choďte autobusom.

Kto chce ušetriť v Thajsku musí zjednávať ceny

Ak chcete ušetriť v Thajsku, treba zjednávať. Od suvenírov na trhu, ubytovanie až po výlety. Opýtajte sa na cenu, následne ponúknite polovicu z ceny. Predajca spustí z pôvodnej ceny, vy ponúknete o trošku viac, predajca spustí opäť, vy opäť ponúknete viac… Až kým sa nestretnete niekde v strede. Nezabúdajte však, že Thajci sú veľmi hrdý národ, a tak zjednávanie musí byť s úsmevom na tvári a nie muay thai súboj. Ak sa predajcovi nepáčite, nič vám nepredá. Je dobre vedieť, že ceny za rovnaký výlet sa líšia v rôznych agentúrach, preto navštívte niekoľko pred tým, ako za výlet zaplatíte. A občas aj zdvihnutie zo stoličky stačí na to, aby sa cena automaticky znížila ;)

Obrázok blogu
(zdroj: Veronika El Mundo)

Máte aj vy typy na lacné cestovanie v Thajsku? Podeľte sa v komente s ostatnými :) 

Zaujal ťa článok? Podpor Veronika El Mundo v ankete Bloger Roka, každý hlas poteší a bude odmenený virtuálnym high five! :) HLASOVANIE TU 

Veronika Lešková

Veronika Lešková

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Cestovateľka na plný úväzok. Veronika El Mundo vymenila pohodlný život a rozbehnutú kariéru v Londýne za nekonečne dlhé cesty autobusmi, hostelovú posteľ a nevšedné zážitky s batohom na pleciach. Nonstop na cestách už 2 roky, 36 precestovaných krajín a 5 kontinentov. Momentálne pozdravuje z Kolumbie, ktorá sa stala jej dočasným domovom. Viac príbehov z ciest nájdete na Veronika El Mundo Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu