Dovolenka v Kambodži - čo potrebujete vedieť

Autor: Veronika Lešková | 27.2.2017 o 15:12 | Karma článku: 4,43 | Prečítané:  728x

Všetko, čo potrebujete vedieť o ceste do Kambodže: Víza, autobusové spojenia a čo sa oplatí vidieť. Naplánujte si dokonalú dovolenku.

Víza do Kambodže letecky:

 

Najjednoduchší spôsob získania víz do Kambodže je letecká doprava. Celková dĺžka vybavenia víz na letisku v Kambodži je 5 minút. Stačí vyplniť formulár, ktorý dostanete v lietadle. Poplatok za vybavenie víz je 30 dolárov (Kambodžský riel neakceptujú). Ak nemáte zmenené peniaze, doláre sa dajú vybrať priamo na letisku pri imigračnom úrade v Phnom Penh. Výber peňazí je spoplatnený 5 dolárov za akúkoľvek sumu. K formuláru je potrebné doložiť vašu aktuálnu fotografiu, v opačnom prípade musíte zaplatiť poplatok 5 dolárov naviac.

 

E-víza do Kambodže:

 

Ak cestujete autom či autobusom, problémy s vízami vám uľahčí online žiadosť. Poplatok za víza je takisto 30 dolárov plus manipulačný poplatok 7 dolárov za vybavenie víz, ktoré vám prídu na vašu emailovú adresu do 3 dní. S takými vízami môžete vycestovať do troch mesiacov od vybavenia. K prihláške je potrebné nahrať fotografiu a víza vytlačiť. Pozor, e-víza nie sú platné na všetkých hraničných priechodoch. Bezproblémový vstup je na hraniciach Aranyprathet/Poipet (z Thajska), Veun Kham/Dom Kralor (z Laosu), Bavet/Moc Bai (z Vietnamu).

 

Víza do Kambodže na hraničnom priechode:

 

Autobusy sú ľahko zorganizovateľné z vášho hotela. Presvedčte sa, či vás autobus dovezie priamo do destinácie, inak sa môže stať, že budete musieť vziať predražený taxík. Pri lacnejších autobusových lístkoch je možné, že budete musieť zmeniť viacero autobusov, čo cestu nie len komplikuje, ale aj natiahne (všetky prestupy sú v cene). Poplatok na hraniciach je 30 dolárov a na určitých priechodoch je možné platiť aj lokálnou menou v krajine, z ktorej cestujete. Majte pripravené fotografie. Tento spôsob získania víz je najnáročnejší vzhľadom k viacerým podvodníkom:

 

  1. Ak platíte lokálnou menou krajiny, z ktorej cestujete, dostanete veľmi zlý výmenný kurz - rozdiel putuje colníkom do vrecka.
  2. “Colníci”. Je možné, že vás zastavia kvázi colníci, ktorí sa vás budú snažiť presvedčiť, že na vybavenie víz budete potrebovať rôzne druhy lekárskych potvrdení, povinné očkovanie atď. Samozrejme, za poplatok sa vám budú snažiť prechod uľahčiť. Nenechajte sa oklamať a choďte priamo k oficiálnemu stolu.
  3. Úplatky. Aj tie sú bežné a jediný spôsob ako ich obísť sú elektronické víza.

 

Najznámejšie pamiatky a atrakcie

 

Phnom Penh

 

Hlavné mesto Kambodže. Odvoz z letiska stojí 9 dolárov, ak nemáte vopred zabezpečený hotel, smerujte do okolia Kráľovského paláca. Táto štvrť ponúka množstvo rôznych hotelov a hostelov, reštaurácií, barov a kaviarní. Zároveň sa bez problémov dostanete pešo nie len k palácu, ale aj k Národnému múzeu a Centrálnemu trhovisku.

 

Ako sa dostať do Phnom Penh

 

Siem Reap - cesta autobusom trvá 7 hodín s dvoma zastávkami na občerstvenie počas dňa. Ak cestujete v noci, k dispozícii sú autobusy so spacími lôžkami. Autobusový lístok na denný spoj stojí $7.

 

Battambang - cesta trvá 6 hodín s jednou zastávkou na občerstvenie. Spacie autobusy sú k dispozícii. Lístok na denný spoj stojí $6.

 

Sihuanakville - cesta trvá 5 hodín s jednou zastávkou na občerstvenie. Cena lístka je $6.75.

 

*Autobusový lístok vám ponúkne väčšina hotelov. Tieto lístky sú síce platné, ale zvyčajne za dvojnásobok ceny. Všetky ceny uvedené v článku sú orientačné, v závislosti od spoločnosti, s ktorou cestujete.

 

Kráľovský palác - vtupné do paláca je $6.50 a palác je otvorený od 8am do 5pm. Kráľa pravdepodobne nestretnete, zato zaujímavosťou je, že v mladosti študoval v Československu.

 

Národné múzeum - vstupné $5, otvorené od 8am do 5pm. Toto múzeum vystavuje množstvo artefaktov z Angkorskej éry a je akousi ochutnávkou pred samotnou návštevou Angkor Watu.

 

Predstavenie tradičných tancov - rôzne miesta v Phnom Penhene, ale aj v Siem Reape. Viac informácií http://www.canbypublications.com/siemreap/srothersr.htm

 

Nákupy - z mnohých thovísk spomeniem najznámejšie Centrálne trhovisko, otvorené od úsvitu do večera. Mešitu pripomínajúca budova trhoviska je zaujímavá sama o sebe. Vnútri nájdete suveníry, šperky, hodváb, ručné výrobky.

 

Toul Sleng múzeum genocídy - vstupné je $6, otvorené od 8am do 5pm. Už z ulice si všimnete dvojité oplotenie z ostnatého drôtu. Táto bývala škola sa stala počas Khmer Rouge režimu mučiareň pre tkz. nepriateľov štátu, čo za vlády Pol Pota bolo všetko vzdelané obyvateľstvo. Absolventi univerzít, učitelia, či mnísi tu boli mučení s cieľom získať priznanie k nevykonaným zločinom. Pri vstupe dostanete audio nahrávku, ktorá vás bude sprevádzať múzeom a Kambodžskou smutnou históriou. Audio nahrávka obsahuje podrobné spomienky ako bývalých väzňov, tak aj dozorcov a niekoľkokrát vás upozorní na hrozivé výpovede. V múzeu nájdete okrem priestorov väznice aj naturalistické fotografie obetí a ich pozostatky.

 

Choeung Ek Memorial - Killing Fields - vstupné $6, otvorené od 8am do 5pm. Ak väzni nezomreli počas mučenia, po priznaní ich previezli na istú smrť do Choeung Ek, polí smrti. Sprevádzať vás to bude taktiež audio nahrávka. Veľká časť bývalej továrni na smrť bola po páde režimu zničená. Dnes tu nájdete už len viacero masových hrobov. Aj keď väčšina pozostatkov bola vykopaná najmä v období dažďov, stále sa zo zeme vyplavujú úlomky kostí. Pri vstupe do areálu započujete kambodžské melódie, možno práve tie isté, aké počuli zajatci čakajúci na smrť z tzv. magického stromu, kde sa z nainštalovaných reproduktorov šírila hudba prehlušujúca nárek popravovaných väzňov.

 

Siem Reap

Ako sa dostať do Siem Reap

 

Phnom Pehn - cesta autobusom trvá 7 hodín s dvoma zastávkami na občerstvenie počas dňa. Ak cestujete v noci, k dispozícii sú autobusy so spacimi lôžkami. Autobusový lístok na denný spoj stojí $7.

 

Battambang - cesta trvá 5 hodín s jednou zastávkou na občerstvenie. Lístok na denný spoj stojí $4,50.

 

Najznámejšie pamiatky a atrakcie

 

Archeologický komplex Angkor - vstupné $20 na 1 deň, $40 na 3 dni (lístok platí jeden týždeň) $60 na 7 dní (lístok platí jeden mesiac). Komplex pokrýva územie 400 km2. Na jeho prejdenie budete potrebovať tuk-tuk - $15 na deň alebo si môžete požičať bicykel $3/deň. Prenajímať motocykle je v Siem Reape zakázané.

 

Múzeum mín - vstupné $3. Na viac ako 5 000 000 mín, ktoré sa stále nachádzajú v Kambodži, vás upozorní každý sprievodca. Múzeum rozpráva príbeh Aki Raha, ktorý sám deaktivoval vyše 50 000 mín a stará sa o obete mnohých nešťastí spojených s touto hrozbou. Vstupné do múzea pomáha nie len deaktivovať ďalšie míny, ale putuje aj k sirotkám, deťom s postihnutím a tým z chudobných rodín, ktorí tu našli nový domov.

 

Plávajúce dediny - Na najväčšom sladkovodnom jazere v Juhovýchodnej Ázii ich nájdete hneď niekoľko. Bohužiaľ, mnohé sa zmenili na stoj žmýkací peňaženky turistov, kde nielenže musíte zaplatiť vysoké vstupné ($20 na osobu za 2 hodinovú jazdu loďou), ale ešte od vás budú vymáhať tringelty asi za všetko alebo vás zavezú do miestnej školy a pod tlakom emócií vás nechajú kúpiť detičkám školské pomôcky či ryžu. Domáci na jazere žijú biedne a je ťažké im odmietnuť pomoc. Smutná pravda je, že kúpená ryža či pomôcky nekončia v rukách detičiek, ale sú predané naspäť do obchodu a profit končí vo vreckách tých, ktorí si to nielen nezaslúžia, ale ani takúto pomoc nepotrebujú. Napriek praktikám, ktoré zaručene zničia atmosféru miesta, dedinky sa oplatí navštíviť. Teda tie, ktoré (zatiaľ) nie sú turisticky skazené. Lepšie referencie majú dediny Mechrey, Prek Toal a Kompong Khleang (najvzdialenejšia - treba zvážiť prenocovanie mimo Siem Reap). Určite sa vyhnite Kampong Phluk a Chong Kneas.

 

Angkor národné múzeum - Otváracia doba od 8am do 6pm, od októbra do marca je doba predĺžená do 6.30pm. Vstupné $12 plus $3 za audio nahrávku. Múzeum uskladňuje artefakty nájdené v Angkor archeologickom parku.

 

Battambang

Siem Reap - cesta trvá 5 hodín s jednou zastávkou na občerstvenie. Lístok na denný spoj stojí $4,50.

 

Phnom Pehn -  cesta trvá 6 hodín s jednou zastávkou na občerstvenie. Spacie autobusy sú k dispozícii. Lístok na denný spoj stojí $6.

 

Najznámejšie pamiatky a atrakcie

 

V Battambang si môžete najať tuk-tukára za 12 dolárov na pol dňa alebo $15 na deň. Vďaka bezpečnej premávke v Kambodži (stále nečakajte európsky štandard), sú pre turistov obľúbené bicykle alebo motocykle, ktoré sa dajú vypožičať vo väčšine hotelov/guesthousov. Cesty v okolí Battambang nie sú upravené, preto pozor na rýchlu jazdu motocyklom.

 

Bambusový vlak (miestny ho poznajú pod názvom “norri”) - Cena 10 dolárov za vlak pre jednu osobu, pri skupinke ľudí sa platí $5 za osobu. Bambusový vlak začal operovať na opustenej trati po tom, ako vlaky z Phnom Penhu boli zrušené. Účel vlaku bol prevažne na dováženie ryže z okolitých polí, ktorých je v oblasti neúrekom. Teraz je to populárna turistická atrakcia, ktorá vás zavezie do neďalekej dediny a späť (približne 30 minútová jazda). Kambodžská vláda v súčasnosti trať opravuje a vlaky z Phnom Penhu by odhadom mali jazdiť na trati do dvoch rokov, čo znamená blízky koniec bambusovej senzácii.

 

Netopieria jaskyňa - každý večer za súmraku státisíce (ak nie milióny) netopierov opúšťajú jaskyňu a vylietajú ponad ryžové polia na lov. Tuk-tukári presne vedia, kedy sa predstavenie začína a ochotne vás tam v podvečer dovezú ak ste si ich prenajali na pol dňa či deň. Ak ste dorazili skôr, na rovnakom mieste si môžete horu vyšliapať až k chrámu na jej vrchole, kde sa nachádza aj kláštor s priateľskými mníchmi, nadšenými, že si majú s kým precvičiť ich angličtinu. Približne v polovici hory nájdete takzvanú Jaskyňu smrti, kde za Khmer Rouge režimu zhadzovali mŕtve telá obetí teroru. Vstupné do areálu je $1 a ak sa vám po dlhom dni a v kambodžskom teple nechce pešo do strmého kopca, je možnost si prenajať džíp za $4 na osobu. Tuk-tuky sa na vrchol nedostanú.

 

Ovocný netopier - ak vám je tisícky drobných netopierov málo, v Battambang nájdete aj veľkého ovocného netopiera, počas dňa dole hlavou visiaceho v korunách stromov. Tie sú tiež miestnou pochúťkov ak radi experimentujete.

 

Phnom Banan - mini Angkor Wat ako ho miestni radi volajú. Ak sa ešte len chystáte do Siem Reapu, chrám vás určite nadchne. Po Angkore môže byť malým sklamaním, hlavne ak máte na Battambang málo času.

 

Sihanoukville

 

Phnom Penh - 5 hodinová cesta autobusom s jednou prestávkou, cena lístka $5.

 

Kampot - autobusová doprava medzi Kampotom a Sihanoukville momentálne nepremáva, k dispozícii je minivan, cena lístka $7 a dĺžka cesty závisí od pasažierov, ktorých šofér vyzdvihuje. Približne 2 hodiny.

 

Najznámejšie pamiatky a atrakcie

 

Pláže v Sihanoukville:

 

Serendipity pláž - Najznámejšia a najnavštevovanejšia pláž, plná barov, reštaurácii a stánkov s občerstvením.

 

Otres pláž - Ak potrebujete zrelaxovať, Otres pláž je tá pravá. Ak cestujete mimo sezónu, je možné, že Otres pláž budete mať v čase vašej návštevy celú pre seba, aj keď niektoré hotely či reštaurácie v túto sezónu zatvárajú.

 

Sokha pláž - Biely piesok, pokojné, plytké a čisté more. Najkrajšia pláž, vhodná aj pre rodiny s deťmi.

 

Ostrovy:

 

V Sihanoukville sú v súčasnosti dve firmy, ktoré vás dovezú na ostrovy. Môžete si vybrať medzi rýchloloďou (40 minút) - $20 spiatočný lístok alebo pomalou loďou (3 hodiny) $10 spiatočný lístok. Pomalé lode operujú dvakrát do dňa, mimo sezónu frekvencia pomalých lodí môže byť zredukovaná na 1 loď denne (8 am). Je možné si zakúpiť otvorený spiatočný lístok a vrátiť sa na pevninu, kedy vám to vyhovuje, poprípade ak plánujete navštíviť viacero ostrovov pri zakúpení jednosmerného lístka sa cena nemení ($10 za rýchloloď, $5 za pomalú). V cene lístka je vyzdvihnutie na hoteli.

 

Koh Kong - Najväčší ostrov, vhodný pre tých, ktorí sa radi zabávajú do rána. Koh Rong má nálepku párty ostrova a žije to tam každý večer bez ohľadu na sezónu. V tesnej blízkosti Koh Touch prístavu je veľké množstvo hotelov, barov s DJmi a živou hudbou, reštaurácií... Ak sa chcete v noci vyspať, ubytujte sa čím ďale tým lepšie od Coco reštaurácie. Ak hľadáte odľahlé miesta, aj na Koh Rong sa dajú nájsť biele pláže s tyrkysovým morom, kde nájdete pokojnú atmosféru (Coconut Beach, Lonely Beach, Palm Beach, Long Beach - 7 km dlhá pláž je väčšinou ľudoprázdna). Keďže infraštruktúra na ostrove nie je najlepšia, jediný spôsob ako sa dostať z jednej pláže na druhú je loď alebo pešia túra cez džungľu. Na ostrove je veľké množtvo agentúr, ktoré vám zabezpečia prehliadku rôznych pláži, cena za 2 pláže je $10, 3 pláže $15 a 5 pláži $20. Kde vás zavezú závisí od počasia, informujte sa preto priamo na ostrove. V cene je zahrnutý výstroj na šnorchlovanie, udice na rybačku - úlovok vám neskôr ugrilujú na jednej z pláži, nealko, ale aj alko nápoje. Táto túra má krásne zakončenie, kedy vás zavezú ďalej od pevniny, aby ste si mohli zaplávať v mori so svetielkujúcim planktónom.

 

Koh Rong Samloem - Je úplne iný svet v porovnaní s Koh Rong. Ak ste videli film Pláž s DiCapriom, ktorý bol natočený na thajskom Phi Phi ostrove, práve takúto atmosféru nájdete na Samloeme. Väčšina ostrova nemá internetové pokrytie a vy môžete stráviť lenivé dni v jednoduchom bungalove priamo na nádhernej pláži alebo si za $1 prenajať hojdaciu sieť a spať rovno pod hviezdami. Ak uprednostňujete trošku luxusu, v Saracen zálive, kde vás loď vysadí, nájdete ubytovanie so štandardom západných krajín. Pre aktívnejších, Koh Rong Samloem je rajom pre potápačov.

 

Kampot

 

Phnom Penh - lístok stojí $6-$7, cesta trvá 4 hodiny.

 

Sihanoukville - autobusová doprava medzi Kampotom a Sihanoukville momentálne nepremáva, k dispozícii je minivan, cena lístka $7 a dĺžka cesty závisí od pasažierov, ktorých šofér vyzdvihuje. Trvá približne 2 hodiny.

 

Najznámejšie pamiatky a atrakcie

 

Kampot - nikto presne nevie vysvetliť, prečo turisti z plánovanej krátkej zastávky v Kampote menia plány a usadia sa tu na niekoľko týždňov či mesiacov. Mesto charakretizované ako spiace je úplný opak rušného Phnom Penhu, odkiaľ turisti vyrážajú. Schátrané budovy mesta sú skvelým materiálom na foto expedície, sledovanie rybárskych lodí vracajúcich sa z lovu na rieke Praek Tuek Chhu za západu slnka je balzamom na dušu a pomalý chod mesta dokonalou pascou, z ktorej sa len ťažko vymaniť. Kampot samotný je najväčšou atrakciou mesta.

 

Kampotské korenie - nie tak celkom pamiatka či atrakcia. Kampot je však rodisko tohto korenia a Kampotské korenie je suvenír, ktorý nesmie chýbať žiadnej návšteve.

 

Bocor národny park - Mesto duchov ukryté v horách. Objavte opustenú francúzsku horskú stanicu zahrňujúcu slávne kasíno či kostol v objatí prírody.

Chcete vedieť viac? Veronika El Mundo je aj na Facebooku :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan vracia milióny, ktoré doňho investovali. Jeho šéf je spokojný

Bývalý nemecký cyklista Ralph Denk založil pred siedmimi rokmi amatérsky tím, teraz je medzi elitou. Aj vďaka Saganovi.

EKONOMIKA

Ako narastú platy vo Volkswagene a čo s obednou pauzou

Finálna dohoda je pri tretej tarifnej triede vyššia.

EKONOMIKA

Vážny podivne nakúpil pre Sociálnu poisťovňu ďalšie autá

Poisťovňa tvrdí, že nové autá musela nakúpiť.


Už ste čítali?