Víza do Barmy, doprava, peniaze, dôležité informácie

Autor: Veronika Lešková | 29.9.2016 o 14:18 | Karma článku: 10,21 | Prečítané:  6679x

Mjanmarsko/Barma sa otvorilo turizmu len nedávno a podmienky žiadosti o víza do Barmy či prechodu hraníc sa neustále menia. 

Rovnako pohyb turistov v rámci krajiny je obmädzený a preto je dobre si svoju cestu naplánovať vopred rovnako ako zistiť si,  či na navštívenie daných miest potrebujete vládne povolenie. Nové zmeny sú väčšinou v prospech turistov, napriek tomu odporúčam pri plánovaní cesty zahrnúť časovú rezervu v prípade nečakaných komplikácii.

 

 

Od 1. Septembra 2016 sa žiadosti o mjanmarské víza uľahčili. V súčasnosti máte na výber zažiadať o víza na Mjanmarskej ambasáde alebo vybaviť si víza online.

 

Víza do Barmy

 

Svoje víza do Barmy som si vybavila v thajskom Chiang Mai. Mjanmarský konzulát nájdete na adrese Maneenopparat Soi 3. Na konzulát som sa dostavila v doobedňajších hodinách, vyplnila formulár - budú od vás žiadať adresu v Barme, ak máte vopred zabezpečené ubytovanie, majte adresu so sebou. V mojom prípade mi stačil náhodny názov hostela, ktorý mi ktosi spomenul pred pár dňami. Nikto nekontroloval skutočnosť rezervácie. K žiadosti o víza potrebujete mať 2 fotografie a kópiu vášho pasu. Ak nemáte kópiu, tú vám vystavia za poplatok 5 baht.

Poplatky za víza do Barmy sú nasledovné:

Do troch pracovných dní - 800 baht

Víza do dvoch pracovných dní- 1600 baht

Víza v rovnaký deň - V prípade, že chcete mať vystavené víza v deň žiadosti, potrebuje mať so sebou cestovný dokument do Barmy s vysvetlením, prečo musíte vycestovať na rýchlo.

 

Víza do Barmy som si vyzdvihla o štvrtej poobede, pričom som musela preukázať potvrdenie o zaplatení víz, ktoré mi vydali pri žiadosti.

 

E-víza do Barmy

 

Už neplatí, že pri vybavení víz do Barmy online sa musíte do krajiny dostať iba letecky - hurá :) Toto nové pravidlo platí od 1. septembra 2016 a okrem oznamu na oficiálnej stránke mjanmarskej vlády nám to potvrdili aj colníci pri odchode z krajiny. Takže do krajiny smelo aj po zemi! Ofiaciálna stránka na vybavenie e-víz do Barmy. http://www.evisa.moip.gov.mm/

 

Cena za turistické e-víza je $50 plus $10 administratívny poplatok. Takéto víza vám prídu do troch dní na vašu e-mailovú adresu a je potrebné si ich vytlačiť.

 

Víza do Barmy sú platné 3 mesiace od vystavenia, ale v krajine sa môžete zdržat iba 28 dní.

 

 

Prechod hraníc Thajsko - Barma (Mjanmarsko)

 

Ak cestujete do Barmy z Thajska, máte k dispozícii 3 rôzne hraničné priechody:

 

Mae Sai - Tachilek

Mae Sot - Maywaddy

Ranong - Kawthaung

 

Mae Sai - Tachilek hraničný priechod z Thajska do Barmy

 

Málokedy si plánujem svoje cesty vopred a tu sa mi to vypomstilo. Z Chiang Mai som sa vybrala do Barmy severným hraničným priechodom, ktorý bol pre mňa časovo najbližšie. Informáciu, či je priechod otvorený cudzincom som si overila, ale napriek tomu, že som vedela o ťažkostiach cestovania v Barme, som si nezistila autobusové spojenia z mesta Tachilek, ktoré leží na mjanmarskej strane hraníc. Po 5 hodinovej ceste autobusom - z Chiang Mai do Mae Sai jazdí priamy spoj a lístok stojí 220 baht - sme dorazili na autobusovú stanicu v Mae Sai. Odtiaľ hneď uvidíte spoje priamo k hraniciam (červená Song Thaew dodávka), cena za odvoz je 15 bahtov. Vysadia vás na hranici, po absolvovaní pasovej kontroly na thajskej strane prejdete tzv. Friendship Brige (Priateľský most), kde vás skontrolujú mjanmarskí colníci. Jednoduché. Háčik je v tom, že z mesta Tachilek sa nedostanete ďaleko. Ak máte v pláne navštíviť mesto Kyaingtong, ktoré je známe krásnou prírodou a čiernozubými kráskami z kmeňov žijúcich v okolitých horách, tento priechod je ideálny. V opačnom prípade vám neostane iná možnosť ako letieť na juh, pretože ani z Tachilek ani Kyaingtong neexistujú autobusové či vlakové spojenia pre cudzincov. Cena letenky kúpená v deň letu z Tachilek do Heho (letisko pre Inle jazero a Kalaw) sa pohybuje okolo $112.

 

Mae Sot - Maywaddy priechod hraníc z Thajska do Barmy a naopak

 

Mae Sot hraničný priechod je ideálny ak cestujete či už z Bangkoku alebo severu Thajska a plánujete cestovať po obvyklých turistických trasách. Hraničný priechod Mae Sot som využila pri mojej ceste späť do Thajska. Začala som v meste Pha-An vzdialenom približne 3 hodiny od Maywaddy. Žiadne autobusy nepremávajú na tejto (ani iných trasách) a jediná možnosť je vziať si kolektívny taxík. Lístok na taxík si kúpite priamo od taxikárov - tí sa zdržiavajú okolo hodinovej veže v Pha-An alebo si lístky môžete kúpiť na hotely či hostely. Cena lístka je 10,000 kyat bez ohľadu na počet osôb v taxíku. Taxíky vyrážajú iba v ranných hodinách 7:30 a 9:30. Keďže som sa v ten istý deň plánovala dostať späť do Chiang Mai, zvolila som skorší čas odchodu. K hraniciam sme sa dostali krátko po jedenástej (dostali by sme sa tam o čosi skôr, keby sme po ceste nezbadali živého a úplne slobodného slona!!! A tak sme museli zastaviť, keďže vidieť slona vo voľnej prírode je veľké šťastie.) Kontrola na jednej aj druhej strane, znova bez problémov a znova treba prejsť pešo po Priateľskom moste.

 

Autobus z Mae Sot do Chiang Mai

 

K hraniciam sa dostanete krátko pred obedom, na druhú stanu sa dostanete niečo po dvanástej. Do Chiang Mai odchádzajú dva autobusy denne (priamy spoj - cca 6 hodín), iba v ranných hodinách (posledný okolo desiatej). Ak cestujete z Pha-An tieto autobusy nemáte šancu stihnúť, v meste sa budete musiet ubytovať alebo sa pripraviť na množstvo prestupov.

 

Od hraníc k autobusovej stanici môžete vziať buď taxi motorku - 60 bahtov, alebo modrý Song Thaew za 20 bahtov na osobu. Ak bojujete s časom, vezmite motorku, keďže Song Thaew sa musí najprv naplniť, a to môže chvíľu trvať. Vy sa potrebujete dostať do mesta Tak - asi hodinu a pol od Mae Sot, kde prakticky každú hodinu jazdí autobus do Chiang Mai. Zo stanice vás vezme mikrobus na ďalšiu stanicu v Mae Sot, kde prestúpite do iného mikrobusu. Za tieto dva mikrobusy platíte len raz, 78 bahtov. Z Tak do Chiang Mai vás vezme pohodlný autobus za 250 bahtov, cesta má trvať 4,5 hodiny.

 

 

Cestovanie v Barme

 

Cestovanie v Barme leteckou dopravou

Letecky sa v Barme prepravíte veľmi pohodlne a rýchlo, samozrejme, je to tiež najdrahší spôsob prepravy. Letenky sú údajne lacnejšie ak si ich zakúpite v miestnych agentúrach ako keď si ich rezervujete vopred online. Ak zvolíte leteckú prepravu, za svoje peniaze dostanete kúsok luxusu. Mjanmarského luxusu… Ako napríklad 4 druhy koláča ako palubný obed počas hodinového letu a ešte cukrík na rozlúčku a ak vám lietadlo bude meškať hoci len pol hodinu, dostane ako pozornosť ďalší koláč už na letisku. Od letiskovej haly k lietadlu síce musíte asi 200 metrov pešo, ale zato dostanete parádny slnečník, aby vás slnko na tej ceste nespálilo, alebo ho dokonca nad vami podržiam a vtedy sa už cítite ako celebrita.

 

Cestovanie v Barme autobusovou dopravou

 

Nabaľte si Kynedril a nabaľte ho na rozdávanie lebo na kľukatých cestách pomedzi mjanmarské kopce zlyhá nejeden žalúdok. Pohodlie autobusu je lotéria, môže sa stať, že 12 hodinovým nočným autobusom nebudete mať na zemi dostatok miesta, aby sa vaše celé chodidlo dotýkalo podlahy, že popri vás v uličke autobusu prebehne sliepka, ale aj že dostanete super pohodlné sedadlá, kde sa budete môcť vystrieť a dokonale nahradia posteľ.

 

Príklad cien za autobus

Inle Jazero (Nyaungshwe) - Bagan - 10 hodín (327km) za 12,000 kyat

Kalaw - Bago - 8 hodín (527km) za 13,000 kyat

Bago - Pha-An - 5 hodín (208km) za 12,000 kyat

 

Ak vám v autobuse príde nevoľno, tabletky sa dajú zakúpiť na odpočívadlách. Mjanmarčania evidentne nemajú problém vyvracať sa priamo v autobuse a takmer 100% sa vám aspoň raz stane, že piesne mjanmarských popových kráľov, ktoré vám budú hrať počas cesty prehlušia pazvuky davenia.

 

Cestovanie v Barme vlakovou dopravou

 

Vlakovú dopravu som si na vlastnej koži nezažila, čo mi je celkom ľúto. Predstava starodávnych vagónov ako sa slimačím temptom derú krajinou (a že tá krajina v Barme je skutočne nádherná) je celkom romantická. Čo sa týka vlakovej dopravy, tá je v Barme najlacnejšia, ale zároveň najpomalšia. Vlaky sa údajne pohybujú rýchlosťou len 25km za hodinu a vysokého komfortu sa najmä pri najlacnejších lístkoch nedočkáte. Ak nechcete stráviť 20 hodín sedením na jednoduchých drevených laviciach, investujte do vašej miestenky trošku viac a kúpte si radšej prvú triedu. 

 

POZOR!

 

Pohyb turistov v krajine je stále obmedzený v dôsledku občianskych nepokojov a zamínovaných území. Do najväčších turistických miest sa dostanete bez problémov. Ak máte chuť zažiť Barmu bez turistov, sú oblasti, kam sa síce dostanete, ale budete potrebovať vládne povolenie (na vybavenie treba minimálne 3 týždne). Neodporúča sa túlať v nepovolených oblastiach! To, či môžete pokračovať v naplánovanej ceste si overte buď s inými cetovateľmi, domácimi alebo online vopred, aby ste ostali v bezpečí a predišli nepríjemnostiam.

 

Barma peniaze

 

S peniazmi v Barme som zažila ďalší cestovateľský fail. Celý príbeh skrátim a poviem vám, že sa mi podarilo v Barme fungovať takmer dva dni len s thajskými bahtami. Samozrejme, nerobte to, aj keď nie veľa, som si vedomá, že som za všetko preplácala. Avšak, ak sa vám zvýšil nejaký ten baht z Thajska a naspäť už neidete, skúste aj vy platiť zvyšnou menou. Tiež oficiálny kurz baht - kyat v tom čase 1 : 35, som nakoniec v zmenárni dostala veľmi nevýhodný kurz 1 : 30.

 

ATM bankomaty nájdete na väčšine turistických miest, ale za každý výber je vysoký poplatok $6. Tento poplatok sa vraj dá obísť, ak vyberáte peniažky priamo za prepážkou v banke.

 

Najrozumnejšie je priniesť si hotovosť. V Barme sa okrem mjanmarského kyatu dá platiť aj americkým dolárom. Ak sa chystáte platiť dolárom, vezmú od vás len nové, nijako nepoškodené, nepopísané a nezložené bankovky.

 

AKO MOJA CESTA DOPADLA? SLEDUJTE VERONIKA EL MUNDO NA FACEBOOKU

 

 

Tento článok bol písaný v Septembri 2016. Keďže podmienky pre turistov sa v Barme neustále menia, budem rada ak sa mi ozvete v komentoch s novinkami a budem sa môcť s nimi podeliť s ostatnými čitateľmi.

 

Ak svoju cestu ešte len plánujete a máte otázky, ktoré v článku neboli zodpovedané, prosím, kontaktujte ma tu alebo na sociálnych sieťach :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?